Bitcoin idący do 0$ podczas krachu cenowego zostanie zapisany przez giełdy?

Obecnie każdy spadek cen Bitcoin System jest przypomnieniem “Czarnego Czwartku”. 12 marca cena największej kryptokuranty na rynku spadła o ponad 50 procent do 12-miesięcznego minimum i oznaczała największy jednodniowy spadek w ciągu siedmiu lat.

Pomimo dotkliwości i szybkości spadku, nie został on zapamiętany jako kolejny spadek cen. Ponieważ spadek cen koncentrował się w okienkach godzinowych, a nie dziennych, wielu traderów ma nadzieję, że skorzysta z wahań cen, co skłoniło ich uczestników do inwestowania na giełdach instrumentów pochodnych o wysokim poziomie dźwigni finansowej.

Ze względu na gwałtowny wzrost wolumenu i zmienności, niektóre giełdy nie były w stanie obsłużyć tego wolumenu. W szczególności jedna z nich została zasygnalizowana rzekomym zatrzymaniem transakcji podczas spadku cen. BitMEX, giełda instrumentów pochodnych na Seszelach, została wezwana do użycia “wyłącznika”, a później giełda wyjaśniła, że zatrzymanie wynikało z ataku DDOS.

Spoglądając wstecz na wydarzenia z “Czarnego Czwartku” i rzekome użycie wyłącznika [pomimo etyki jego użycia], inne giełdy znają teraz efekt celowego wstrzymania handlu, ale czy zdecydowałyby się na to? A może istnieje sposób, aby obsłużyć jedną giełdę, stosując taką taktykę?

Jay Hao, dyrektor generalny OKEx, rozmawiając z AMBCrypto stwierdził, że lepsze jest “stopniowe podejście”, a nie punktowe zatrzymanie.

Takie podejście stworzyłoby “solidny silnik likwidacyjny”, obejmujący limity pozycji dla nowych klientów. Jeśli jednak taka sytuacja wystąpi, gdy cena spadnie grubo i szybko, a jedna giełda wyciągnie wtyczkę, luka zostanie wypełniona przez inne giełdy, powiedział Hao,

“Musimy wziąć pod uwagę, że rynek kryptograficzny jest uniwersalnie powiązany i jego płynność jest wspólna. Tak więc jeśli jedna z głównych giełd posiada wyłącznik, podczas gdy inne nadal prowadzą handel, presja sprzedaży po prostu przeniosłaby się na inne giełdy”.

Po wyprzedaży Czarnego Czwartku i zarzutach wobec BitMEX-a, nastąpił widoczny exodus klientów. Przed krachem BitMEX regularnie miał najwyższy wolumen BTC Futures, ale teraz zajmuje czwarte miejsce za Huobi, Binance i OKEx.

Aaron Gong, wiceprezes Binance Futures, zasugerował, że zastosowanie wyłącznika na rynku kryptokurrency będzie czerpać z podręcznika tradycyjnych finansów. W marcu, gdy pierwsza fala spraw Covid-19 zaczęła rosnąć, na rynkach akcji nastąpił ogromny spadek, a organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych i Indiach używały wyłączników do zatrzymania rynku.

Jednak Gong powiedział, że takie urządzenie dla rynku krypto musiałby być z “właściwej matrycy”, biorąc pod uwagę zmienność i brak luk handlowych, że rynek krypto ma.

Idąc dalej, mimo że giełdy wiedzą, że wyłącznik może być używany, jest mało prawdopodobne, aby być. Mówiąc prościej, krótkoterminowe zyski z używania wyłącznika nie są warte długoterminowych kosztów utraty zaufania klientów i udziału w rynku dla głodnych konkurentów.

Proudly powered by WordPress | Theme: Looks Blog by Crimson Themes.